10 pokarmów obniżających poziom testosteronu

Jest wiele powodów, dla których poziom testosteronu spada z każdym rokiem, ale ważniejszym jest dieta. W świecie zachodnim, pilnie promowanym przez instytucje rządowe, jesteśmy zależni przede wszystkim od żywności, która zasadniczo różni się od tego, co spożywaliśmy przez większość naszego rozwoju.

Nasze ciała nie przystosowały się (jeszcze) do tego typu diety, a co za tym idzie odczuwamy konsekwencje: wszędzie rosną wskaźniki nadwagi, nasilają się choroby cywilizacyjne, spada poziom testosteronu.

Bez odpowiedniego odżywiania produkcja testosteronu nie może funkcjonować. Ponieważ poprzez żywność dostarczasz swojemu organizmowi cegiełek i surowców. Możesz się pożywić, aby Twoje ciało działało jak dobrze naoliwiona maszyna lub szarpie i piszczy, ponieważ wlewasz niewłaściwe paliwo do zbiornika.

W tym artykule przyjrzymy się 10 pokarmom, które sabotują produkcję testosteronu.

1. Oleje roślinne

W tym artykule omawiamy, dlaczego tłuszcze są tak ważne dla produkcji testosteronu. Ale nie ma znaczenia, jaki rodzaj tłuszczu. Podczas gdy nasycone i jednonienasycone kwasy tłuszczowe zwiększają poziom testosteronu, to uszkadzają wielonienasycone.

Od lat życzliwa reklama margaryny uczy nas, że tłuszcze roślinne bogate w wielonienasycone kwasy tłuszczowe są zdrowe. Ale jest odwrotnie.

Problem z tymi tłuszczami roślinnymi polega na tym, że stosunek omega-3 do omega-6 jest często bardzo niekorzystny. Uważa się, że stosunek 1: 1 jest uważany za zdrowy i naturalny. Obecnie osiągnęliśmy 16: 1 na korzyść kwasów tłuszczowych omega-6.

Problem polega na tym, że kwasy tłuszczowe omega-6 sprzyjają stanom zapalnym.

A te przewlekłe stany zapalne obniżają poziom testosteronu i sprzyjają wielu innym chorobom cywilizacyjnym.

Z tego powodu unikaj oleju słonecznikowego, ostropestowego, sojowego, rzepakowego i margaryny. Zamiast tego użyj oleju kokosowego, oliwy z oliwek, oleju arganowego, masła lub ghee.

2. Tłuszcze trans

Tłuszcze trans są nawet gorsze niż wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Są to również oleje roślinne, które są jeszcze bardziej przetworzone przemysłowo, aby były bardziej stabilne.

Obecnie powszechnie wiadomo, jak niezdrowe są te rodzaje tłuszczów. Tłuszcze trans obniżają poziom testosteronu, mniejszą liczbę plemników i 2% więcej tłuszczów trans w diecie, zwiększając ryzyko chorób sercowo-naczyniowych o 23%.

Ponieważ są tanie i łatwe w obróbce, stosuje się je w większości restauracji szybkiej obsługi. Zwłaszcza gdy jest smażony.

3. Soja

Soja jest obecnie w centrum gorących kontrowersji.

Niektórzy twierdzą, że jest cennym źródłem białka i nie ma badań wskazujących, że obniża poziom testosteronu. Inni twierdzą, że soja prowadzi do męskich piersi, nadmiaru estrogenu i używania Nintendo Wii. Prawda jest prawdopodobnie gdzieś pomiędzy.

Ponieważ istnieją wyraźne dowody na to, że soja ma negatywny wpływ na organizm mężczyzny.

  • W 2004 roku zespół badawczy kierowany przez Trenta D. Lunda odkrył, że izoflawon o nazwie Equol zawarty w soi może prawie całkowicie hamować aktywność dihydrotestosteronu (DHT).
  • Badanie z 2011 roku dotyczyło 19-letniego mężczyzny, który rozpoczął dietę opartą na soi. W trakcie badań stracił zainteresowanie seksem i cierpiał na zaburzenia erekcji. Testosteron i DHT były wątpliwe. Po 1 roku od zakończenia diety jej erekcja i zdrowie hormonalne wróciły do ​​pełnej sprawności.
  • Badanie z 2013 roku wykazało, że białko sojowe obniża poziom testosteronu po treningu.
  • W 2008 roku przebadano 99 niepłodnych mężczyzn, a ci, którzy jedli najwięcej soi, mieli najniższą liczbę plemników.
  • Dwa badania pokazują, że samce szczurów, które były już narażone na działanie soi w żołądku matki, miały problemy z rozwojem narządów płciowych.
  • Naukowcy odkryli w 2005 roku, że białko sojowe obniża poziom testosteronu i DHT u młodych mężczyzn.

4. Siemię lniane

Siemię lniane jest uważane za bardzo zdrowe ze względu na wysoki poziom kwasów omega-3. Jednak dla mężczyzn nie są one najlepszym źródłem tych kwasów tłuszczowych.

Ponieważ siemię lniane zawiera również substancje roślinne, które mają działanie podobne do estrogenów w organizmie.

W jednym z badań kobieta cierpiąca na nadmiar testosteronu może obniżyć swój poziom o 70% nasion lnu dziennie o 70%. Oczywiście nie można tego przełożyć 1: 1 na zdrowych mężczyzn, ale nadal pokazuje, że siemię lniane ma silne działanie antyandrogenne.

5. Lukrecja

Temat nie był jeszcze bardzo intensywnie badany, ale istnieją wyraźne przesłanki, że lukrecja nie jest najlepszym słodyczą dla mężczyzn.

Badanie wykazało, że nawet 7 gramów dziennie przez 4 dni prowadzi do znacznego spadku poziomu testosteronu. Po ograniczeniu spożycia lukrecji wartości wróciły całkowicie. Uważa się, że odpowiedzialna jest za to substancja czynna glycyrrhizin.

6. Mięta

Mięta pieprzowa nie jest niestety dobrą alternatywą na przekąskę. Mentol obniża poziom testosteronu i zmniejsza popęd seksualny.

W badaniu na szczurach naukowcy odkryli, że poziom testosteronu zmniejszył się o 51%, gdy zwierzęta otrzymały herbatę z mięty zielonej w proporcji 20 g / l.

Jedyne badanie na ludziach na ten temat zostało przeprowadzone na kobietach, które miały nadwyżkę testosteronu. Filiżanka herbaty miętowej dwa razy dziennie przez 5 dni zmniejszyła wolny testosteron o 30%.

7. Alkohol i przede wszystkim piwo

Nic dziwnego, że alkohol obniża poziom testosteronu, ale szklanka tu i tam nie zrobi dużej różnicy. W jednym badaniu grupa mężczyzn i kobiet powinna wypijać 2-3 drinki dziennie. Na 3 tygodnie.

Poziom testosteronu u mężczyzn spadł o 6,8%, kobiety nie uległy zmianie. W innym badaniu, w którym zwiększono ilość alkoholu, wartości znacznie spadły, o 23%.

Jak wszędzie: dawka czyni truciznę.

Na przykład u szczurów karmionych 5% ich dziennych kalorii z alkoholu narządy płciowe zmniejszyły się o 50%.

Najważniejsze jest to, co pijesz. Ponieważ chmiel piwny zawiera również fitoestrogeny obniżające poziom testosteronu. Wino to najlepsza alternatywa.

8. Produkty mleczne

60-70% estrogenów, które spożywamy z pożywieniem, pochodzi z produktów mlecznych.

Krowy mleczne na farmach masowych pozostają w ciąży przez 300 dni w roku i są pełne hormonów i słabo się odżywiają.

W japońskim badaniu, w którym mężczyźni pili 600 ml mleka dziennie, poziom estrogenu znacznie wzrósł, a testosteron został wyeliminowany.

Więc nie używaj produktów mlecznych tak często, jak to możliwe.

Jeśli nie możesz się bez niczego obejść, weź przynajmniej mleko o niskiej zawartości tłuszczu, ponieważ hormony są rozpuszczalne w tłuszczach i znajdują się głównie w tłuszczu mlecznym.

9. Przetworzone mięso

Oprócz trudności moralnych, jakie się z tym wiążą, zwierzęta hodowlane są karmione całkowicie nienaturalnym pożywieniem, wstrzykniętym hormonami i antybiotykami.

W tkance tłuszczowej tych zwierząt gromadzą się zanieczyszczenia i istnieją dowody na to, że spożycie tych produktów mięsnych zwiększa poziom estrogenu w organizmie.

W przeciwieństwie do tego mięso zwierząt wypatroszonych trawą jest całkiem zdolne do podwyższenia poziomu testosteronu.

10. Produkty zbożowe

Większość zbóż zawiera białko, które stało się sławne: gluten.

Po raz kolejny duchy są podzielone, jak szkodliwe jest to teraz. Jedno jest dla nas ważne: gluten zwiększa poziom prolaktyny.

Prolaktyna jest antagonistą testosteronu, a wzrost tego hormonu hamuje testo i dopaminę. Ponadto wysoko przetworzone produkty zbożowe są powiązane z kilkoma chorobami, ponieważ powodują silniejszą odpowiedź insulinową niż czysty cukier.

Nie ma dobrych warunków dla zdrowej produkcji T.